HIV/AIDS

PCK

JAK MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ?
HIV może być przenoszony:

  1. Drogą płciową przez stosunek seksualny z osobą zakażoną
  2. Przez krew
  3. Z zakażonej matki na dziecko

Inne drogi zakażenia to mity!

Drogi zakażenia HIV

Jak należy się chronić?

Miłość bez ryzyka

Współżycie seksualne bez zabezpieczenia jest najczęstszą przyczyną zakażenia HIV. Jedynie abstynencja seksualna w 100% broni przez zakażeniem HIV.
Każdy z nas może chronić siebie i swoich partnerów przed zakażeniem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też należy stosować prezerwatywy – dla mężczyzn lub kobiet. Jeśli prezerwatywa nie pęknie i nie zsunie się, stanowi barierę dla wirusa. Bardziej podatne na zakażenie HIV oraz inne infekcje poprzez drogę płciową są kobiety. HIV znajduje się w nasieniu mężczyzny i wydzielinach narządów płciowych kobiety.

Zdrowa krew

Można zakazić się HIV poprzez kontakt z zakażoną krwią. Należy pamiętać o jednorazowym stosowaniu igieł i strzykawek do zażywania narkotyków, przekuwania lub tatuaży. Sterylność chroni przez zakażeniem HIV.
Do zakażenia dochodzi przy kontakcie krwi z otwartą raną lub błonami śluzowymi (znajdują się w oczach, nosie, jamie ustnej, narządach płciowy i odbycie). Kontakt krwi z nieuszkodzoną skórą NIE NIESIE ryzyka zakażenia.

Bezpieczna ciąża

Istnieje ryzyko zakażenia dziecka przez matkę podczas ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią. Kobieta świadoma swego zakażenia powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego oraz dowiedzieć się o dostępnych sposobach leczenia zmniejszających ryzyko zakażenia dziecka. Wówczas ryzyko zakażenia dziecka wynosi poniżej 1%.