Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień CK i CP w Łodzi 2006-05-09

8 maja 2006 roku uczczono w Łodzi w szczególny sposób. Dzięki życzliwości ZUiA „WARTA”

8 maja 2006 roku uczczono w Łodzi w szczególny sposób. Dzięki życzliwości ZUiA „WARTA” udostępniono PCK dawną siedzibę Łódzkiego Zarządu, w której Polski Czerwony Krzyż działał od 1934 do 1991 roku.

W dawnej siedzibie na oficjalnym spotkaniu wręczono Odznaki Honorowe PCK II, III i IV stopnia osobom i instytucjom zasłużonym dla naszego stowarzyszenia. Odznaką Honorową PCK II stopnia wyróżniono Janusza Bergmana – opiekuna Szkolnego Koła HDK PCK, Odznaką Honorową PCK III stopnia Telewizję Kablową „TOYA”, Radio Łódź oraz Barbarę Kobacką – ZR w Tomaszowie Mazowieckim i Danutę Jaksę – kierownika Ośrodka PCK w Zgierzu; natomiast Odznaką Honorową PCK IV stopnia odznaczeni zostali Krzysztof Grzelak i Iwona Szmidt – pracownicy Łódzkiego ZO PCK.

Dawna siedziba Łódzkiego Zarządu Okręgowego PCK to obecnie odrestaurowana rezydencja z XIX wieku. Polskiego Czerwonego Krzyża nie stać było na kupno rezydencji od spadkobierców fabrykanta i odrestaurowanie budynku, z którym wiążą się dramatyczne wydarzenia. Tu w pierwszych dniach lutego 1945 r. uciekający żołnierz Wehrmachtu śmiertelnie postrzelił siostrę PCK – Stanisławę Daszkiewicz, która udawała się na dyżur sanitarny. Tu w grudniowych dniach stanu wojennego w 1981 r. byliśmy zablokowani przez oddziały ZOMO, które pacyfikowały siedzibę NSZZ „Solidarność” w pobliżu budynku PCK.

W okresie okupacji Łódź znalazła się na obszarze III Rzeszy (Wartheland) i lokale PCK przejął DRK – do 19 stycznia 1945 roku, to jest do wyzwolenia Łodzi. Już następnego dnia Polski Czerwony Krzyż uruchomił punkt informacyjno – odżywczy oraz patrole sanitarne. Tu w dniu 13 czerwca 1987 r. PCK uruchomił punkt opieki medycznej (w strefie „0”) podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łodzi.

W dniu czerwonokrzyskiego święta złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w Alei PCK.

8 maj to również happeningi oraz akcje promujące nasze stowarzyszenie. I tak, również tego dnia, w Pasażu Schillera wolontariusze wraz z pracownikami ŁZO PCK przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców Łodzi. Od godziny 10:00 rozpoczęła się akcja pobierania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Natomiast od godziny 11:00 został uruchomiony punkt promujący działania PCK, punk mierzenia ciśnienia oraz nauka reanimacji na fantomie. W samo południe zaczęło funkcjonować specjalne „polowe” kino, w którym wyświetlane były filmy na temat działalności Czerwonego Krzyża oraz Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.

Miło nam, że Łodzianom bardzo podobał się ten element obchodów Międzynarodowego Dnia CK i CP. Na głównej ulicy naszego miasta – ulicy Piotrkowskiej przez cały dzień można było spotkać wolontariuszy PCK wpinających czerwonokrzyskie kotyliony oraz częstujących przechodniów cukierkami.

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom Łódzkiej Grupy SIM PCK i pracownikom Łódzkiego Zarządu Okręgowego PCK, którzy włączyli się w przygotowania dzisiejszego dnia. Bez Was nie udałoby się nam zorganizować i przeprowadzić dzisiejszej akcji.

powrót