Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Sytuacja na Ukrainie - jak pomagamy 2014-02-24

Sytuacja na Ukrainie zmienia się z godziny na godzinę. Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę publiczną, z której środki przeznacza - zależnie od potrzeb poszkodowanych – zarówno na działania w Polsce, jak i poza granicami kraju. Pomiędzy 21 a 24 lutego Ratownicy PCK zostali zadysponowani do działań na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej. W gotowości jest również Biuro Informacji i Poszukiwań PCK, które służy wsparciem dla osób poszukujących swoich bliskich. Polski Czerwony Krzyż jest gotowy na przyjęcie uchodźców.

Sytuacja na Ukrainie zmienia się z godziny na godzinę. Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę publiczną, z której środki przeznacza - zależnie od potrzeb poszkodowanych – zarówno na działania w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wpłaty można kierować na konto 07 1160 2202 0000 0002 5583 9342 z dopiskiem UKRAINA. Grupy Ratownictwa PCK pozostają w gotowości. Pomiędzy 21 a 24 lutego Ratownicy PCK zostali zadysponowani do działań na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej, gdzie podczas weekendu dotarło kilku poszkodowanych z Ukrainy. Wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc od Ratowników i trafili do szpitali na terenie województwa podkarpackiego.

Działania Ratowników PCK polegają na całodobowym wsparciu służb ratowniczych w wyniku dyspozycji Wojewódzkiego Centrum Zarządzana Kryzysowego w Rzeszowie. Ratownicy PCK mieli pełnić dyżur na przejściu granicznym w Medyce, ale rozszerzono ich działania o przejście graniczne w Korczowej. Termin zakończenia działań jeszcze nie jest znany – opowiada Rafał Sakowski odpowiedzialny w PCK za ratownictwo.

Do dyspozycji w najbliższej odległości mamy jeszcze 7 Grup Ratownictwa PCK dysponujących 70 osobami, które możemy zadysponować. W sumie w ramach Grup Ratownictwa PCK dysponujemy ponad 500 ratownikami przeszkolonymi do działań m.in. w takiej sytuacji – deklaruje Sakowski.

W gotowości jest również Biuro Informacji i Poszukiwań PCK, które służy wsparciem dla osób poszukujących swoich bliskich zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy (współpraca z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem). Polski Czerwony Krzyż jest też gotowy na przyjęcie uchodźców: W całym kraju możemy przygotować kilkaset miejsc dla uchodźców z Ukrainy – podkreśla Rafał Sakowski.

Kontakt  w sprawie działań Grup Ratownictwa PCK:
Rafał Sakowski
e-mail: rafal.sakowski@pck.org.pl
kom. 663 020 362

Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań PCK:
ul. Mokotowska 14, 00-561 Warszawa
tel. +48 22 326 12 64
tel./fax +48 22 628 43 48
e-mail: biuro.poszukiwan@pck.org.pl, tracing.service@pck.org.pl

powrót

Wersja do druku