Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

PCK koordynatorem grupy humanitarno-medycznej w Zespole ds. Pomocy na Rzecz Ukrainy 2014-03-14

13 marca w siedzibie Ministeria Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Pomocy na Rzecz Ukrainy. W spotkaniu wzięło udział około 35 organizacji pozarządowych, które utworzyły 5 grup tematycznych. Koordynatorem prac grupy humanitarno-medycznej został Polski Czerwony Krzyż.

Spośród organizacji deklarujących pracę w tej właśnie grupie, mamy duże doświadczenie i wiedzę w zakresie działań humanitarno-medycznych – mówi Rafał Sakowski, który z ramienia PCK uczestniczy w pracach grupy. PCK skupi się na zadaniach z zakresu ratownictwa, wsparcia organizacji obozu dla uchodźców lub tworzenia tymczasowych miejsc pobytu, gdy zajdzie taka potrzeba – deklaruje Sakowski.

Grupa będzie też działać w zakresie pomocy szpitalnej, przyszpitalnej i poszpitalnej, psychologicznej i rehabilitacyjne, jak również zbiórki, transportu i rozdawnictwa materiałów opatrunkowych, środków pierwszej potrzeby oraz innej pomocy humanitarnej. To także obszary naszych działań, dlatego w razi potrzeby będziemy wspierać inne organizacje – zapowiada Sakowski. W grupie pracują m.in. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Stowarzyszenie Monar, Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej, Klub Inteligencji Katolickiej i Caritas.

W związku z przygotowaniami do utworzenia obozu dla uchodźców, Polski Czerwony Krzyż dokonał przeglądy stanu magazynów interwencyjnych, przekazując Urzędowi Do Spraw Cudzoziemców informacje o dostępnych zasobach, m.in.: namiotach, materacach, agregatach prądotwórczych, łóżkach turystycznych, kocach i śpiworach. Wszystkie te zasoby jesteśmy gotowi uruchomić w przypadku tworzenia obozu dla uchodźców lub tymczasowych miejsc pobytu – zapowiada Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego w Zarządzie Głównym PCK.

powrót

Wersja do druku