Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Konwój z pomocą dla Ukrainy 2014-12-17

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Państwowa Straż Pożarna oraz organizacje humanitarne: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysyłają konwój z pomocą na Ukrainę. Konwój wyrusza z Warszawy 17 grudnia br., do Charkowa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Państwowa Straż Pożarna oraz organizacje humanitarne: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysyłają konwój z pomocą na Ukrainę. Konwój wyrusza z Warszawy 17 grudnia br., do Charkowa. Transport jest realizowany w ramach programu Polska Pomoc i obejmuje dostarczenie pomocy humanitarnej dla osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainę.

W konwoju pojedzie 30 ciężarówek z pomocą humanitarną, a w tym środki higieniczne i żywnościowe zakupione przez Polski Czerwony Krzyż. Są to m. in.: mleko w proszku dla dzieci, pasta do zębów, szczoteczki, szampony i inne środki czystościowe. Transport zakupiony przez PCK to 80 europalet – w sumie ponad 28 ton produktów. Na Ukrainę pojedzie także przedstawiciel Polskiego Czerwonego Krzyża, który zajmie się koordynowaniem działań na miejscu, we współpracy z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem.

W organizację transportu włączone są wszystkie kluczowe służby: Straż Graniczna, Służby Celne, Policja oraz Państwowa Straż Pożarna, z którą PCK ma nawiązaną długofalową współpracę, m. in. w zakresie świadczenia pomocy humanitarnej i ratowniczej.

Planowane jest, że po 48 h transport dotrze do Charkowa, gdzie będzie rozwieziony do poszczególnych magazynów organizacji, w tym Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, obwodu charkowskiego, który od momentu zaostrzenia się konfliktu świadczy pomoc dla osób dotkniętych kryzysem humanitarnym.

PCK od początku konfliktu wspiera Ukraiński Czerwony Krzyż. Aktualnie realizowany konwój jest kontynuacją działań pomocowych. Dotychczas m. in.:

  • przekazaliśmy środki finansowe, z których zakupiono artykuły żywnościowe i higieniczne oraz opatrunkowe;
  • pomagaliśmy osobom poszkodowanym na Majdanie, które trafiły do polskich szpitali – zakup artykułów pierwszej potrzeby;
  • wraz z Urzędem ds. Cudzoziemców pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do ośrodka w Łukowie;
  • ratownicy PCK na granicy w Medyce i Hrebennem opiekowali się poszkodowanymi na w czasie walk na Majdanie.

Na Ukrainie od początku obecny jest też Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, który ma tam swoje delegatury i przedstawicieli oraz Federacja Stowarzyszeń CK i CP.

26 sierpnia 2014 w Kijowie na spotkaniu partnerskim z udziałem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Czerwonego Krzyża z Polski, Niemiec, Kanady, Luksemburga, Francji, Finlandii, Danii, Japonii i Czerwonego Półksiężyca z Kataru przedstawiono aktualną sytuację oraz ustalono bieżący plan działań humanitarnych i prognozy przyszłych potrzeb. Akcja pomocowa trwa nieustannie.

Działania Czerwonego Krzyża skupiają się na pomocy uchodźcom z terenu wschodniej Ukrainy. Delegatura Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wraz z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem na bieżąco kwalifikują osoby i ich potrzeby. Daje to gwarancję regularnej, skutecznej i rzetelnej pomocy. Organizujemy doraźne wsparcie: pakiety higieniczne, karty telefoniczne, odzież, koce i vouchery na zakupy żywności w supermarketach. Teraz zaangażowaliśmy się w organizację konwoju z pomocą humanitarną. Jednak ta pomoc wciąż nie jest wystarczająca, dlatego cały czas zachęcamy do wpłacania darowizn na konto PCK - mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za pozyskane środki finansowe zostanie zakupiona pomoc rzeczowa: odzież, opał, koce, kołdry, pościel, etc. Następnie pomoc zostanie przekazana bezpośrednio do ośrodków, w których przebywają osoby potrzebujące.

Pomoc można zapewnić wpłacając dowolną kwotę darowizny na konto:

Bank Millennium
92 1160 2202 0000 0002 5583 9558

z dopiskiem: Zimą Razem z Ukrainą

Aktualne informacje o konwoju na naszym profilu na FB: www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz

Więcej o działaniach MKCK na Ukrainie: http://www.icrcproject.org/interactive/2014-11-ukraine-activities.html

Więcej o działaniach Federacji: http://www.ifrc.org/en/what-we-do/disaster-management/responding/ongoing-operations/ukraine-operation/

Kontakt:
Paulina Pajkiert – Vela – koordynatorka akcji ze strony PCK,
e-mail: paulina.pajkiert@pck.org.pl , tel. 693 890 234.

powrót

Wersja do druku