Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Relacja delegata Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca z Nepalu 2015-04-29

Na skutek niszczycielskiego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło w ubiegłą sobotę Nepal, setki tysięcy rodzin pozostają kolejną noc pod gołym niebem, obawiając się powrotu do zniszczonych domów, które mogą zawalić się podczas wstrząsów wtórnych

Na skutek niszczycielskiego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło w ubiegłą sobotę Nepal, setki tysięcy rodzin pozostają kolejną noc pod gołym niebem, obawiając się powrotu do zniszczonych domów, które mogą zawalić się podczas wstrząsów wtórnych. Nepalski Czerwony Krzyż rozdaje obecnie plandeki, które zapewniają tymczasowe schronienie.

"Trudność, z jaką się mierzymy, polega na tym, że każdy jest w potrzebie", mówi Dev Ratna Dhakwa, Sekretarz Generalny Nepalskiego Czerwonego Krzyża. "Każdego dnia mamy tłumy przybywających do biura z prośbą o plandeki, jednak nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym. Mam nadzieję, że po ustaniu wstrząsów wtórnych wiele osób będzie w stanie powrócić do swoich domów. Planujemy kolejną fazę działań pomocowych. Tysiące ludzi nie mają domów i będą musiały zostać przeniesione do namiotów. "

Skala tej katastrofy jest nadal szacowana. Podaje się, że najbardziej dotkniętych zostało 11 wsi i prawie 6 milionów ludzi. "Jesteśmy obecni w każdym regionie i dysponujemy kilkoma składami z produktami niezbędnymi do przeżycia, ale dotarcie do niektórych miejsc jest niezwykle trudne. Te w rejonach górskich na wysokości w Himalajach w pobliżu granicy z Tybetem są dostępne tylko helikopterem ", dodaje Dhakwa.

W samym Kathmandu życie mieszkańców nie jest łatwe. Podczas gdy większa część miasta nie została uszkodzona, każdy odczuwa skutki trzęsienia ziemi. Wiele sklepów jest zamkniętych, a dostawy żywności są na wyczerpaniu. Brakuje stałego dostępu do wody, odczuwalne są także przerwy elektryczności.


Działania podjęte przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca:

  • uruchomienie międzynarodowego apelu o pomoc humanitarną na wartość 33,4 mln CHF – w apelu uczestniczą 142 stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w tym Polski Czerwony Krzyż
  • uruchomienie 500 tys. CHF ze specjalnego funduszu reagowania kryzysowego na podjęcie pierwszych działań humanitarnych na miejscu
  • uruchomienie 7 międzynarodowych Zespołów Reagowania Kryzysowego złożonych z lekarzy, inżynierów, łącznościowców i techników ds. uzdatniania wody na miejscu
  • uruchomienie 1500 wolontariuszy i 300 pracowników Nepalskiego Czerwonego Krzyża do wsparcia ofiar, dystrybucji żywności i wody oraz organizacji tymczasowego schronienia na miejscu.

Polski Czerwony Krzyż włączył się w zbiórkę międzynarodową, koordynowaną przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Każdy kto chce pomóc, może wesprzeć działania Czerwonego Krzyża w Nepalu przekazując darowiznę finansową:

Zebrane darowizny pieniężne Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wykorzysta na pomoc poszkodowanym, współpracując bezpośrednio z Nepalskim Czerwonym Krzyżem. 

powrót

Wersja do druku