Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

„Potęga humanitaryzmu: Podstawowe Zasady w działaniu” - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca 2015-05-06

8 maja – w rocznicę urodzin Henry Dunanta, ojca idei Czerwonego Krzyża oraz pierwszego laureata pokojowej Nagrody Nobla (w 1901 r.) – obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

8 maja – w rocznicę urodzin Henry Dunanta, ojca idei Czerwonego Krzyża oraz pierwszego laureata pokojowej Nagrody Nobla (w 1901 r.) – obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce w dniach 8 - 15 maja 2015 roku obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to najlepsza okazja, by upowszechniać ideały humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy.

Polski Czerwony Krzyż jest największą organizacją humanitarną w naszym kraju, skupiającą ponad 200 tysięcy wolontariuszy. Podstawową misją PCK jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Polski Czerwony Krzyż działa również na arenie międzynarodowej. 

Polski Czerwony Krzyż to organizacja zrzeszona w największym ogólnoświatowym ruchu humanitarnym, jednym z najstarszych w historii ludzkości.  Jego częściami składowymi są działające na szczeblu międzynarodowym: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (Federacja) oraz stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Stowarzyszenia te maja obowiązek pomagać sobie nawzajem w przypadkach klęsk, katastrof i konfliktów zbrojnych poprzez wspólne mechanizmy reagowania. Tak się dzieje chociażby obecnie podczas pomocy organizowanej dla poszkodowanych w Nepalu.

W wypełnianiu swojej misji Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca kieruje się zawsze 7 Podstawowymi Zasadami, które są stałe i nie ulegają wpływom aktualnych ideologii.  

 

Więcej o zasadach

W tym roku przypada 50. rocznica przyjęcia Podstawowych Zasad. „Potęga humanitaryzmu: Podstawowe Zasady w działaniu” – to wybrany temat obchodów Międzynarodowego Dnia CK i CP oraz XXXII Międzynarodowej Konferencji, przewidzianej na grudzień b.r. Wszystkie Stowarzyszenia CK i CP, w tym Polski Czerwony Krzyż, włączają się w ogólnoświatową debatę dla upamiętnienia tej rocznicy. 

Będziemy się razem zastanawiali nad rolą Zasad we wciąż zmieniającym się świecie i ich stosowaniem w dzisiejszych kontekstach humanitarnych. Chcemy przypominać o ich nieprzemijającej aktualności w służbie humanitaryzmu. Podstawowe Zasady mają kluczowe znaczenie dla celów naszej działalności i dla zapewniania bezpieczeństwa naszym pracownikom i wolontariuszom.

Więcej na temat międzynarodowej kampanii: http://www.fundamentalprinciples.today/

 Polski Czerwony Krzyż z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca przygotował kartki z nowymi grafikami, ukazującymi 7 Podstawowych Zasad. Każdy kto chce się przyłączyć i celebrować z nami zasady i ich trwały charakter, może wysłać kartkę i przypomnieć o naszej organizacji. Kartki można wydrukować i wysłać w tradycyjnej formie lub on-line. Za nieodpłatne przygotowanie rysunków i kartek dziękujemy WRÓBLOVE.

WYŚLIJ KARTKĘ Z ZASADAMI! ŚWIĘTUJ RAZEM Z NAMI! 

 

powrót

Wersja do druku