Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

MKCK apeluje do wszystkich stron o oszczędzenie życia ludzkiego we wschodnim Aleppo 2016-12-14

Życie tysięcy ludzi narażone jest na niebezpieczeństwo w obliczu zacieśniających się linii frontu wokół wschodniej części Aleppo. Wojna osiąga nowe punkty kulminacyjne, a obszar jest pogrążony w chaosie. Tysiące cywilów, którzy nie biorą udziału w działaniach wojennych, nie mają gdzie się schronić.

Aby zaradzić pogłębiającej się katastrofie humanitarnej i ochronić ludność cywilną konieczne jest zastosowanie podstawowych zasad prowadzenia wojny i humanitaryzmu.

Wzywamy strony do rozważenia losu cywilów uwięzionych pomiędzy liniami frontu oraz dołożenia wszelkich starań, aby oszczędzić i chronić ich życie. To może być ostatnia szansa, aby ich uratować.

Od ponad tygodnia Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) pozostaje w kontakcie ze wszystkimi stronami, w celu znalezienia takiego rozwiązania humanitarnego, które mogłoby zapobiec dalszym cierpieniom.

Wysiłki te jak dotąd nie przyniosły rezultatów, a czas ucieka. Przez wzgląd na cywilów, MKCK i SARC (Syrian Arab Red Crescent – Syryjski Czerwony Półksiężyc) są zdeterminowani, by pełnić rolę bezstronnego pośrednika w akcji humanitarnej.

– Aby tak się stało, apelujemy do wszystkich stron o przedłożenie życia ludzkiego nad cele wojskowe – powiedziała Marianne Gasser, szefowa przedstawicielstwa MKCK w Syrii, przebywająca obecnie w Aleppo. – Jesteśmy gotowi nadzorować realizację jakiegokolwiek wzajemnego porozumienia, które stawia życie cywilów na pierwszym miejscu. Jest to sprawa najwyższej wagi. To musi się stać natychmiast.

Aleppo

Aleppo

Aleppo

Aleppo

powrót

Wersja do druku