Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Pomoc Humanitarna Polskiego czerwonego Krzyża dla Uchodźców z Czeczeni 2017-03-08

Pomoc rzeczowa o wartości 20 tys. zł - paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i papiernicze - zostały dziś(tj. 7 marca) przekazane mieszkańcom Domu Międzykulturowego przy ul. Nowiny 2B w Gdańsku.

W związku z prośbą złożoną przez panią Khedi Alieva mentorkę międzykulturową działającą w Domu Międzykulturowym w Gdańsku - Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Miasto Gdańsk reprezentowanym przez Piotr Kowalczuk Wiceprezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej zorganizowali pomoc dla Czeczenek i Czeczenów którzy wybrali Miasto Gdańsk na swój nowy dom, uciekając przed kryzysem humanitarnym w swoim kraju.

Obecnie pod opieką Domu przebywa 8 rodzin oczekujących na status uchodźców. Dzięki środkom zgromadzonym w ramach zbiórek publicznych oraz darczyńców zestawy pomocowe zostaną przekazane rodzinom przebywającym w Domu Międzykulturowym w Gdańsku.

Do potrzebujących azylantów/uchodźców, dzięki darczyńcom PCK trafiły artykuły higieniczne do pielęgnacji dzieci: szampony, pasty i szczoteczki do zębów, proszki do prania. Dodatkowo, dzieci otrzymały zestawy artykułów papierniczych: bloki, kredki, kleje, bibuły. Pomoc dla osób przebywających w Gdańsku ma z jednej strony zapewnić im podstawowe artykuły żywieniowe i higieniczne, z drugiej zaś dać okazję to rozwoju i zabawy w niełatwych okolicznościach. Wyjątkowym darem był wózek dziecięcy dla Aset Alievy, młodej Czeczenki, która ma małą córeczkę. Inni dostali nowe i używane ubrania, chemię, środki higieniczne, jedzenie. Dzieci otrzymały artykuły szkolne: bloki, kredki, kleje ale też stateczki do zębów i zestawy higieniczne.

Dlaczego PCK zdecydowała się pomóc uchodźcom z Czeczenii? Jak tłumaczy Kamil Żuk, dyrektor Pomorskiego PCK, Polski Czerwony Krzyż to organizacja humanitarna która nie dyskryminuje ludzi, a  pomaga wszystkim potrzebującym, bez względu na ich pochodzenie, wyznanie, orientację czy kolor skóry. – W swoich działaniach pomagamy po prostu potrzebującym, a tu były konkretne potrzeby. Kiedy zostajemy pytani której stroni konfliktu należy się pomoc informujemy, że Czerwony Krzyż to organizacja, która nie rozstrzyga i nie wchodzi w naturę konfliktów, jak ten Rosji z Czeczenią. My jesteśmy neutralni. Po prostu niesiemy pomoc ludziom w biedzie, w czasie wojny, w ubóstwie. Pomagamy Polakom i Czeczenkom. Ba, wolontariusze Czerwonego Krzyża z całego świata niosą pomoc i czasem niestety giną tak jak miało to miejsce niedawno w Syrii.

Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, ale także prezes zarządu oddziału PCK w Gdańsku, tłumaczył: - Obecny Rząd nie pomaga uchodźcom, więc musi to robić samorząd. Ci Czeczeni to teraz gdańszczanie. Ogromne podziękowania dla Grupy Wolontariuszek i Wolontariuszy z Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku oraz dyrektora pomorskiego biura PCK Kamil Żuk za wsparcie Czeczenek i Czeczenów, którzy wybrali Miasto Gdańsk na swój nowy dom. Jesteście niesamowici! Dedykowana, profesjonalna, szanująca godność człowiek pomoc. Zgodnie z czerwonokrzyską misją ratujecie świat i darujecie uśmiech - nie tylko - dzieciom, w których rękach będzie on w pokoju rozkwitał. 

Obdarowane Czeczenki serdecznie dziękowały za pomoc, a dzieci od razu chciały zajrzeć do pudeł ze znakiem Czerwonego Krzyża. Czeczenki przygotowały dla wolontariuszek i wolontariuszy PCK ucztę dań z Kaukazu.

Khedi Alieva podziękowała i powiedziała, że jej marzeniem jest integracja małej czeczeńskiej społeczności z resztą miasta. - Zapraszam Polki i Polaków do naszego domu na herbatę – powiedziała. Przedstawiciele PCK zadeklarowali, że będą pomagać czeczeńskim rodzinom z Oruni na stałe dostarczając niezbędne artykuły oraz organizując integrację z mieszkańcami Gdańska.

powrót

Wersja do druku