Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Członek Zarządu Dolnośląskiego OO PCK - Pan Adam Fornal oddał hołd pomordowanym w Katyniu obywatelom RP w 77 rocznice zbrodni. 2017-04-13

W Katyniu oraz Smoleńsku odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz 7 rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD  zamordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRR postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę

W uroczystości w Lesie Katyńskim w której wziął udział pan Adam Fornal uczestniczyła ponad 100-osobowa delegacja, w skład której weszli krewni ofiar zbrodni katyńskiej, katastrofy smoleńskiej  przedstawiciele ministerstwa kultury, władz obwodu smoleńskiego, przedstawiciele  wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji m.in. z USA, Niemiec i Grupy Wyszechradzkiej a także przedstawiciele   miejscowej Polonii, organizacji społecznych i instytucji kulturalnych.

Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego uderzenia w Dzwon Pamięci, następnie  odegrano Mazurek Dąbrowskiego. Mszę św. Odprawił ks płk Jan Domian. Odczytano także list wicepremiera  prof. Piotra Glińskiego. Na zakończenie uroczystości odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy. 

Następnie polska delegacja  przejechała z Katynia do Smoleńska, gdzie rozpoczęły się uroczystości związane z 7. rocznicą katastrofy samolotu  Tu-154M.

Katyń 1

Katyń 2

Katyń 3

Katyń 4

Katyń 5

Katyń 6

powrót

Wersja do druku