Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2017-08-18

Kampania w mediach społecznościowych #NotATarget Wezwanie do działania!

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2017

Co roku 19. sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, który jednoczy świat wspierając ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym. Tego dnia składamy wyrazy uznania pracownikom humanitarnym, którzy im pomagają.  

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej towarzyszy kampania internetowa #NotATarget, która została zapoczątkowana w ubiegłym roku przez Lekarzy Bez Granic po zbombardowaniu szpitala w Kunduz w Afganistanie.

W tym roku kampania dotyczy nie tylko pracowników medycznych, ale także wszystkich grup cywilnych przebywających w strefach ogarniętych konfliktem zbrojnym. Podkreśla ona, że celem ataków nie jest i nie powinna być ludność cywilna. Zwraca uwagę, że w warunkach wojennych działania pracowników i wolontariuszy pomocy humanitarnych w tym także

Czerwonego Krzyża są wręcz niemożliwe, są oni często przetrzymywani lub nie mają dostępu do ludzi potrzebujących. Dostawy leków i żywności są przejmowane i rabowane, szpitale i karetki bombardowane.  

Wojnę też obowiązują zasady. Państwa i grupy zbrojne mają obowiązek stosować się do międzynarodowych norm prawnych obowiązujących podczas trwania konfliktów zbrojnych. To państwa odpowiadają za ochronę ludności cywilnej, pracowników humanitarnych, również szkoły i szpitale są objęte ochroną.

Na całym świecie konflikty zbrojne toczą się ogromnym kosztem ludności cywilnej, która nie przyczyniła się do ich wybuchu. W strefach wojennych dzieci zmuszone są do chowania się przed zagrożeniem pod łóżkami, zamiast bezpiecznie siedzieć przy swoim biurku w szkole. Rodziny są zmuszone do opuszczenia miast ogarniętych konfliktami.

Zobacz film – kliknij na poniższe zdjęcie

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2017

Za każdym razem, gdy zasady dotyczące ochrony ludności cywilnej są łamane, ciepią zwykli obywatele. W warunkach konfliktu wzrasta zapotrzebowanie na pomoc humanitarną. Często przekracza ono nasze możliwości, a nasze środki są ograniczone.

Czas powiedzieć stop, przecież to dobro i bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze.

Sekretarz Generalny ONZ opublikował swój pierwszy raport dotyczący ochrony ludności cywilnej „Protection of civilians in armed conflict”. Poprzez wyznaczenie „drogi do bezpieczeństwa”, Antonio Guterres wzywa do respektowania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz ochrony ludności cywilnej i pracowników humanitarnych, a także infrastruktury niezbędnej do udzielenia im pomocy. Podkreśla również potrzebę zapobiegania przymusowym przesiedleniom i zapewnienia trwałych rozwiązań dla uchodźców. 

Wezwanie do działania!

Ludność cywilna nie jest celem ataków zbrojnych. Wykaż solidarność i wesprzyj działania na rzecz ochrony ludzi w sytuacjach konfliktu. Każdy może włączyć się w obchody Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej!

Co możesz zrobić?

  • Podpisz petycję do światowych przywódców domagającą się działań na rzecz ochrony ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych – wejdź na: worldhumanitarianday.org
  • Zrób zdjęcie z planszą #NotATarget i opublikuj je na swoim profilu na Facebooku
  • Pomóż udostępniając posty i filmiki kampanii #NotATarget

powrót

Wersja do druku