Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2017-12-04

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony rezolucją zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1986 roku. Od tego czasu 5 grudnia obchodzone jest święto wszystkich wolontariuszy. Celem obchodów jest wyrażenie uznania dla pracy wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w działania na rzecz innych.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca opiera swoją pracę na społecznym zaangażowaniu wolontariuszy - są oni sercem naszego ruchu już od jego utworzenia w 1863 r. Ponad 150 lat temu Henri Dunant, założyciel organizacji, miał wizję siły wolontariatu, która urzeczywistnia się do dzisiaj w każdym zakątku naszego świata. 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2017

Czy wiedzieliście, że w Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca:

  • 190 Stowarzyszeń ma ponad 14 milionów wolontariuszy,
  • mamy ponad 4 miliony wolontariuszy młodzieżowych,
  • w krajach rozwiniętych przypada jeden pracownik ds. wolontariatu na 9 wolontariuszy, a w krajach rozwijających się 1 pracownik na 180 wolontariuszy,
  • w Polskim Czerwonym Krzyżu mamy ponad 200 000 wolontariuszy. 

Praca wolontariuszy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest bardzo zróżnicowana ze względu na to, że działają oni na różnych kontynentach, w różnych stowarzyszeniach krajowych, ale wszystkich ich łączy jeden cel - pomagać jak najskuteczniej i dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących. 

Podczas gdy wolontariusze PCK pomagali w tym roku m. in. poszkodowanym przez nawałnice, wolontariusze Włoskiego Czerwonego Krzyża uczestniczyli przede wszystkim w akcjach związanych z masowym napływem emigrantów. W Syrii ochotnicy Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca codziennie pomagają ofiarom trwającej wojny domowej.  Natomiast na Sri Lance, gdzie wojna domowa zakończyła się osiem lat temu, czerwonokrzyscy wolontariusze pomagają rodzinom odbudować domy oraz wiarę w stabilną pokojową przyszłość. W minionym roku na Fidżi wolontariusze Czerwonego Krzyża pomagali ofiarom cyklonu Winston, a na Haiti – ofiarom huraganu Matthew. W Mozambiku wspierali społeczności lokalne w okresie suszy, a w Tadżykistanie podróżowali pociągiem z Duszanbe do Moskwy w obronie praw emigrantów. Wszędzie tam reagowali i reagują szybko i bezinteresownie, a ich największą siłą jest chęć zmiany oblicza świata.

Dlatego też w tym szczególnym dniu, chcemy podziękować wszystkim wolontariuszom za ich nieoceniony wkład w pracę na rzecz osób słabszych i potrzebujących wsparcia oraz życzyć im dalszego rozwoju i spełnienia w pracy. Nie mamy wątpliwości, że pasja wolontariuszy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca będzie inspirować Was do działania, tak jak inspiruje ona nas. 

Szczególne życzenia i podziękowania składamy wszystkim wolontariuszom Polskiego Czerwonego Krzyża. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest Waszym świętem! Jesteście fundamentem naszej pracy, dziękujemy za udział w każdym działaniu i akcji. 

Dziękujemy za Waszą odwagę, pasję i poświęcenie.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2017

powrót

Wersja do druku