Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Żary 2010 2010-05-07

Zarząd Rejonowy PCK w Żarach oraz Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Żary byli organizatorami „Międzynarodowych Manewrów Zespołów Ratowniczych” w dniach 23-25 kwietnia 2010...

Zarząd Rejonowy PCK w Żarach oraz Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Żary byli organizatorami „Międzynarodowych Manewrów Zespołów Ratowniczych” w dniach 23-25 kwietnia 2010r.
Do stolicy polskich Łużyc zjechały Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża z Krakowa, Czechowic- Dziedzic, Zgorzelca, Gorzowa Wlkp., Trójmiasta oraz jednostki ratownictwa ochotniczego, Sztab Ratownictwa z Zielonej Góry, STORAT z Rzeszowa,  fundacja „Psi Ratownicy” z Wrocławia, wojskowe grupy ratownicze z Międzyrzecza i Świętoszowa,  Ochotnicza Straż Pożarna Kunice oraz Grupa Ratownicza Austriackiego Czerwonego Krzyża.
W ćwiczeniach brała udział również Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W ciągu 3 dni odbyło się 5 pozorowanych akcji ratunkowych: poszukiwanie zaginionej wycieczki, wypadek komunikacyjny, atak terrorystyczny, katastrofa budowlana i akcja na wodzie. Wszystkie ćwiczenia miały być jak najbardziej realistyczne, dlatego zaangażowaliśmy w nie wiele służb ratunkowych i realizowaliśmy w terenie. 
Pierwszego dnia po zakwaterowaniu i uroczystym otwarciu ratownicy dostali wezwanie na akcję poszukiwawczą. 17-osobowa wycieczka zagubiła się w lesie. Dzieci rozeszły się po rozległym terenie i doznały licznych urazów, część z nich była głuchoniema. Jako pierwsi do poszukiwań wyruszyli przewodnicy z psami, którzy po odnalezieniu poszkodowanego wzywali ekipę medyczną. Piątkowe działania potrwały do godz. 22:00.
Sobota rozpoczęła się wypadkiem komunikacyjnym któremu uległy dwa auta osobowe i autobus. Trzeba było ewakuować osoby ranne z płonącego autobusu oraz uwolnić ludzi zakleszczonych w samochodzie poprzez pocięcie go.
Po południu ratownicy udzielali pomocy ofiarom terrorystów, którzy wdarli się do szkoły i wzięli dziesięciu zakładników. W akcję tą zaangażowała się straż graniczna i brygada antyterrorystyczna.
Kolejne zdarzenie pozwoliło się wykazać ratownikom medycznym, psom poszukiwawczym, sekcji wysokościowej i straży pożarnej. W katastrofie budowlanej poszkodowani byli ewakuowani z pięter budynku, psy poszukiwały rannych przysypanych gruzami, a straż gasiła pożar, który wybuchł przed budynkiem.
Ostatniego dnia wszystkie akcje odbywały się na wodzie. WOPR przygotował pokazy, psy pływały na łódkach i szukały będących pod wodą nurków, a chętni mogli popływać wodołazem i motorówką. Następnie odbyły się warsztaty o tematyce: zastosowanie AED w działaniach ratunkowych, tlenoterapia, hipotermia, zachowanie się nad wodą w przypadku udzielania pomocy topiącemu się przez osobę nie będącą ratownikiem wodnym.

Na zakończenie uczestnicy dostali drobne upominki i certyfikaty.

W organizacji manewrów pomogło nam bardzo wiele osób i firm, m.in. dyrektor szkoły, w której zakwaterowani byli uczestnicy, właściciele i dyrektorzy miejsc, gdzie odbywały się ćwiczenia,  sponsorzy, którzy wsparli nas materialnie i finansowo, tłumacze oraz dzielni pozoranci, którzy czasem nawet kilka godzin cierpliwie wyczekiwali na ratunek.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy zorganizować manewry.
Kosztowały nas one wiele wysiłku, ale jesteśmy pewni, że było warto!


Tekst i zdjęcia:
Justyna M. Kornacka, ZR PCK Żary

powrót

Wersja do druku