Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Najnowsze działania PCK w walce z powodzią 2010-05-25

Sytuacja powodziowa w Polsce jest coraz gorsza. Woda zalewa kolejne miejscowości. Polski Czerwony Krzyż od początku powodzi prowadzi działania, które mają pomóc poszkodowanych.

Sytuacja powodziowa w Polsce jest coraz gorsza. Woda zalewa kolejne miejscowości. Polski Czerwony Krzyż od początku powodzi prowadzi działania, które mają pomóc poszkodowanych. W siedzibach PCK zbieramy najpotrzebniejsze rzeczy: środki czystości, koce, śpiwory, żywność i wodę. Zbieramy również środki finansowe, które pozwolą na zakup chociażby agregatów prądotwórczych dla powodzian, które w tej chwili są pilnie potrzebne. Datki można wpłacać na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614.

Wsparcie dla powodzian przekazała firma Muszynianka oraz Procter & Gamble.

Na terenie wszystkich Zarządów Okręgowych w gotowości do podjęcia działań pozostaje 20 Grup Ratownictwa (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki – blisko 500 osób) przygotowanych do wsparcia działań ewakuacji ludności, pomocy medycznej lub działań poszukiwawczo-ratowniczych prowadzonych wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, oraz wojskiem.

W poszczególnych miejscowościach trwają akcje pomocowe.
 

Ratownicy PCK  pomagają w Czechowicach - Dziedzicach

Grupa Ratownictwa PCK Czechowice walczy z powodzią od 16 maja. Ratownicy umacniali wały w Czechowicach – Dziedzicach, pomagali przy ewakuacji ludności. Wspólnie ze Strażą Pożarną oraz Batalionem Desantowo -Szturmowym zabezpieczali strażnicę przy ul. Barlickiego 24. Ratownicy pomagali przy ewakuacji Zabrzega. Ratownicy PCK wraz z żołnierzami patrolują zalane tereny, dostarczają żywność i wodę do zalanych  osób, które pozostały w swoich domach.
 

Woda zbliża się do Zielonej Góry

Zarząd Okręgowy ściśle współpracuje ze sztabami kryzysowymi w województwie Lubuskim. Obecnie najbardziej zagrożone jest Krosno Odrzańskie i Nowa Sól. W Zielonej Górze organizowana jest kwesta uliczna na pomoc dla powodzian. Do magazynu interwencyjnego mogą zgłaszać się osoby i firmy, które chcą przekazać dary dla potrzebujących.

Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK „Żary” pozostaje w dyspozycji do wsparcia działań specjalistycznych (psy poszukiwawczo-ratownicze, płetwonurkowie, ratownicy) na terenie województwa lubuskiego lub dolnośląskiego. Jednostka w Gorzowie Wielkopolskim także może być zaangażowana do działań przeciwpowodziowych.
 

Łódzkie dla powodzian

Łódzki Zarząd Okręgowy wysłał transport z pomocą dla powodzian z Gąbina i Słubic. Do potrzebujących osób trafią koce, śpiwory, żywność, woda, środki czystości.


Kwesty w Bielsku – Białej

Od 20 – 22 maja Zarząd Rejonowy w Bielsku Białej  zorganizował kilka akcji mających na celu pozyskanie środków finansowych oraz żywności, wody, śpiworów i środków czystości dla najbardziej poszkodowanych w majowej powodzi na terenie powiatu bielskiego.
Dzięki uprzejmości dyrekcji hipermarketu Auchan, sklepów Tesco – Savia, hipermarketu Real oraz Gemini Park w Bielsku- Białej, wolontariusze PCK oraz krwiodawcy kwestowali na rzecz powodzian. W czasie akcji zebrano prawie 2 tony żywności, wody oraz odzieży.

W weekend mieszkańcy naszego miasta przynosili do siedziby PCK pomoc dla powodzian: koce, śpiwory, ręczniki, pościel, kalosze, ciepłą odzież oraz żywność.


Wrocławianie w obronie Kozanowa.

Wrocławska Grupa Ratownictwa Medycznego PCK wspierała strażaków, wojsko oraz mieszkańców w walce z powodzią. Ratownicy udzielali pomocy medycznej strażakom i żołnierzom, którzy ucierpieli w czasie akcji przeciwpowodziowej.

Grupa Ratownictwa Medycznego dyżurowała w weekend w szpitalu polowym przy Szpitalu Wojskowym.  Zarząd Okręgowy we Wrocławiu wysłała pomoc do zalanej Oławy oraz Brzegu Dolnego.


Pomoc dla Mazowsza

 

Polski Czerwony Krzyż pomaga tez w zalanych gminach na Mazowszu. Najcięższa sytuacja jest w okolicach Płocka – Gm. Szczuczyn, Świniary, Dobrzyków, Gąbin,  oraz okolicach Kozienic.

W niedziele z Mazowieckiego Zarządu Okręgowego wysłano pierwszy transport z pomocą dla powodzian z gminy Gąbin. Codziennie do magazynów w Warszawie setki osób przynoszą dary, które na bieżąco wysyłane są  do poszczególnych gmin.


Północ Polski przygotowuje się na wielką wodę


Grupy Ratownictwa PCK Bydgoszcz oraz Toruń przygotowują się do ewentualnych działań ratunkowych na wypadek powodzi w województwie Kujawsko – Pomorskim.

Ratownicy mogą udzielać pomocy poszkodowanym w Polowym Punkcie Medycznym na terenie miasta Bydgoszcz lub w innym wyznaczonym miejscu.

Także Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK z Gdańska pozostaje w dyspozycji Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa i wojewody pomorskiego do prowadzenia specjalistycznych działań ratunkowych na wodzie lub pomocy humanitarnej z powietrza.

Ratownicy z Olsztyna i Koszalina mogą wesprzeć działania ratunkowe w województwach kujawsko – pomorskim, zachodniopomorskim lub pomorskim

Polski Czerwony Krzyż uruchomił magazyny interwencyjne, z których wysyłane są transporty z pomocą humanitarną (koce, śpiwory, łóżka polowe, karimaty, środki czystości, odzież dla niemowląt, kurtki przeciwdeszczowe) dla terenów objętych skutkami powodzi:

Zarząd Okręgowy PCK w Lublinie wysyłał pomoc do:  Świeciechowa koło Annopola,  Opola Lubelskiego oraz w gminy Wilków.  Ponadto wspiera działania Podkarpackiego Zarządu Okręgowego "Sandomierz", Śląskiego Zarządu Okręgowego "Częstochowa", a także Małopolskiego Zarządu Okręgowego.

Zarząd Okręgowy PCK w Rzeszowie wspiera Zarządy Rejonowe w Gorlicach, Mielcu oraz na terenie miasta Strzyżowa.

Pomorski Zarząd Okręgowy PCK przygotowuje się do akcji pomocowej dla powodzian. Od piątku Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK  Trójmiasto oraz Grupa Ratownictwa PCK Wejherowo przygotowane są do niesienia pomocy poszkodowanym. W Gdańsku funkcjonuje także Centrum Interwencji Kryzysowej PCK oraz Punkt Interwencji Kryzysowej PCK w Starogardzie Gdańskim.

 

W  weekend  Zarząd Rejonowy  PCK Trójmiasto oraz Zarząd Rejonowy w Słupsku  dyżurował od 09.00 do 19.00. W trakcie dyżuru zbierano dary dla powodzian.

Gdańskie Centrum Interwencji Kryzysowej oferuje pomoc dla osób poszkodowanych w trakcie powodzi oraz ratowników.

 

powrót

Wersja do druku