Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA
archiwum aktualności

AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Walki z Głodem 2010-10-16

Co 7 osoba na świecie jest niedożywiona. Oznacza to, że prawie bilion ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a ponad połowa z nich to kobiety i dzieci. Na naszym globie żyje 146 milionów niedożywionych...

Co 7 osoba na świecie jest niedożywiona. Oznacza to, że prawie bilion ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a ponad połowa z nich to kobiety i dzieci. Na naszym globie żyje 146 milionów niedożywionych dzieci, a co 6 sekund jedno z nich umiera. 98% głodujących na świecie żyje w krajach rozwijających się, głownie w Indiach, Chinach, Bangladeszu, Kongo, Indonezji, Pakistanie i Etiopii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak
i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażenie na negatywne skutki niedożywienia. 

W 1947 Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) ogłosiła 16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania.

Polski Czerwony Krzyż od 11 lat prowadzi ogólnopolską Kampanię Walki z Głodem. Celem naszej kampanii jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Co roku w całym kraju odbywają się happeningi, konkursy, zbiórki żywności w marketach, kwesty uliczne na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących lub dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach.

Każdego roku Polski Czerwony Krzyż dożywia 10 000 dzieci. Ponad 20 000 maluchów otrzymuje wyprawkę szkolną, a tysiąc co roku wyjeżdża na kolonie. W ramach programu Godne Dzieciństwo, PCK stwarza dzieciom szansę na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, edukację i rozwój osobisty, a w rezultacie uniknięcie pokoleniowej biedy.
To wszystko nie było by możliwe, gdyby nie pomoc ludzi o ogromnych sercach. Wspierając program Godne Dzieciństwo, pomagasz spełnić marzenia ubogich dzieci.

Dowolne kwoty można wpłacać na konto Bank Millennium S.A. 08 1160 2202 0000 0001 5251 6282 z hasłem „POMOC”.
Więcej informacji o Godnym Dzieciństwie znajdą Państwo na stronie internetowej programu www.godnedziecinstwo.pl

Zapraszamy serdecznie 16 października na akcje Polskiego Czerwonego Krzyża!!!


Kujawsko - pomorskie
Bydgoszcz – 15 i 16 odbędą się zbiórki żywności w 23 supermarketach na terenie miasta. Zebrana żywność zostanie przekazana najuboższym rodzinom.
18 października w siedzibie Zarządu Okręgowego odbędzie się happening dot. problemu głodu. W trakcie imprezy rozdawana będzie grochówka.

Brodnica, Żnin, Grudziądz i Lipno – w tych miastach także odbędą się zbiórki żywności dla najuboższych.

Więcej informacji: Kujawsko- pomorski Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (052) 322-55-68;
E-mail: bydgoszcz@pck.org.pl


Łódzkie
Łódź
Od 1-17 października na terenie Łodzi trwa akcja „Koperta”. Akcja polega na zbiórce pieniędzy za pośrednictwem kopert ustawionych na stolikach lokali gastronomicznych.
18 października odbędzie się akcja rozdawania posiłków oraz paczek żywnościowych dla osób najuboższych delegowanych przez MOPS.
W dniach 25 – 29 października  odbędzie się akcja „Znicz w bramie”. Wolontariusze PCK będą sprzedawać znicze w bramie  siedziby Łódzkie Zarządu Okręgowego PCK przy
ul. Piotrkowskiej 203/205.

W Zgierzu, Łowiczu, Wieluniu, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim prowadzone będą kwesty uliczne, a na potrzebujących będą czekały paczki żywnościowe.

Więcej informacji: Łódzki Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (042) 636-11-22;
E-mail: lodz@pck.org.pl


Opolskie
Na terenie całego województwa będą prowadzone kwesty uliczne.
W Opolu Grupa SIM będzie sprzedawać chleb, natomiast Szkolne Koła PCK planują sprzedaż ciast i kanapek.. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dożywianie najuboższych. We wszystkich restauracjach na terenie Opola odbędzie się akcja „Koperta”. Klienci restauracji płacąc rachunek, mogą przeznaczyć dowolną kwotę na dożywianie najuboższych.

Środki finansowe pozyskane podczas akcji będą przeznaczone na dożywianie dzieci
w szkołach, bezdomnych w Punkcie Socjalnym PCK oraz na przygotowanie paczek świątecznych dla osób potrzebujących

Więcej informacji: Opolski Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (077) 454-53-40;
E-mail: opole@pck.org.pl


Śląskie
W Gliwicach potrzebujący otrzymają ciepły posiłek w  placówce PCK przy ul. Wrocławskiej 16. Natomiast przy Dworcu PKP  mogą otrzymać paczki żywnościowe.

Szkolne Koła PCK oraz Zarząd Rejonowy z Bielska Białej prowadzą zbiórkę żywności dla ubogich rodzin.

Mieszkańcy Częstochowy mogą wziąć udział w „Strajku Żywności”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności oraz niedożywienia.
Więcej informacji: Śląski Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (32) 251-20-11,12;
E-mail: katowice@pck.org.pl


Warmińsko-mazurskie
Olsztyn – happening Olsztyńskiej Grupy SIM na Starym Mieście. W czasie happeningu rozdawana będzie grochówka oraz paczki żywnościowe dla wszystkich potrzebujących.

W Morągu, Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim prowadzone są zbiórki żywności, która zostanie przekazana podopiecznym punktów Opieki nad Chorym w Domu.

Więcej informacji: Warmińsko- mazurski Zarząd Okręgowy PCK,  Telefon: (089) 527-51-19;
E-mail: olsztyn@pck.org.pl


Wielkopolskie
W Poznaniu w dniach 23 – 24 października odbędzie się Poznańska Kwesta Uliczna. W tym samym czasie, na terenie hipermarketów Rael i Chata Polska obędą się zbiórki żywności dla potrzebujących.

Mieszkańcy Koła wzięli udział w dwóch koncertach charytatywnych „Smak życia” 14 października i „Rockowa stołówka” 15 października. W Liceach Ogólnokształcących przeprowadzono akcje „Ciasto”, a lokalne restauracje wzięły udział w akcji „Koperta”.


W dniach od 1-16 października w Szamotułach prowadzona jest w miastach i szkołach zbiórka żywności dla dzieci z rodzin ubogich.

W Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim potrzebujący otrzymają ciepły posiłek oraz paczki żywnościowe.

Więcej informacji: Wielkopolski Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (061) 835-31-79;
E-mail: poznan@pck.org.pl


Zachodniopomorskie
Koszalin - 15 października w godzinach 13.00-15.00 wydawana była zupa dla podopiecznych PCK. W koszalińskich szkołach odbyła się akcja  "Podziel się kanapką z kolegą i koleżanką", Uczniowie przekazali także domowe ciasta do Domu Samotnej Matki oraz do Schroniska dla Bezdomnych.

Kołobrzeg również w piątek na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołobrzegu wydawana były paczki żywnościowe dla najuboższych. 

Szczecin Uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w akcji "Podziel się kanapką z kolegą i koleżanką". W tym dniu również trwa zbiórka wypieków, ciast, owoców i słodyczy dla potrzebujących.

Więcej informacji: Zachodniopomorski Zarząd Okręgowy PCK, Telefon: (091) 433-73-02;
E-mail: szczecin@pck.org.pl

powrót

Wersja do druku