Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
 • SPRAWOZDANIA
 • APELE
 • OGŁOSZENIA
 • PRACA
 • przetargi
 • WYDAWNICTWA

Promocja zdrowia

Promocja zdrowia »

Promocja zdrowia w działalności młodzieżowej PCK

PCK jako organizacja, której na sercu leży dobro człowieka, wie że jego istotnym elementem czy nawet warunkiem jest zdrowie. Każdy z nas z resztą podświadomie czuje, że zdrowie to najważniejsza rzecz w życiu. Niestety nie jest to aż tak oczywiste, gdy się ma naście lat. Dlatego promocja zdrowia, czy też, jak kiedyś się mówiło, oświata zdrowotna, stanowi istotny element działań podejmowanych przez grupy młodzieżowe PCK, ale przede wszystkim adresowanych do dzieci i młodzieży.

Zakres i charakter tych działań może być bardzo szeroki i różnorodny. Równie ważną rzeczą dla nas wszystkich jest, oprócz zdolności organizacyjnych, pomysłowości i zapału posiadanie właściwej, pełnej wiedzy na ten temat.

I właśnie ten tekst ma Wam w tym pomóc.

A więc najważniejsze – co to takiego, ta promocja zdrowia, a przede wszystkim zdrowie. Niby takie proste, ale chyba nie do końca.

Zdrowie, to nie tylko brak choroby. To pełen dobrostan -  fizyczny, psychiczny i społeczny. Zatem jesteśmy zdrowi, gdy nie chorujemy, mamy właściwy stosunek do siebie, umiemy sobie radzić ze stresem, mamy dobre układy z otoczeniem. No i najważniejsze, zdrowie to kapitał, który pozwala nam osiągnąć nasze cele,  satysfakcję i spełnienie w życiu.

Promocja zdrowia natomiast, to sposób aby to zdrowie utrzymać, ale przede wszystkim rozwijać. To taka praca z ludźmi, która ma ich wyposażyć w wiedzę i umiejętności do podnoszenia stanu zdrowia.

W praktyce najważniejszą sprawą wydaje się być zdrowy styl życia, czyli sposób w jaki je przeżywamy. Aby miał on sens należy przestrzegać pewnych założeń, takiego dekalogu (w oparciu o „Dekalog Zdrowego Stylu Życia” Z. Cendrowskiego).

Oto one:
1.    Wiedza o samym sobie.
Oznacza to  konieczność zrozumienia wszystkich podstawowych zasad funkcjonowania organizmu, w takim stopniu, aby człowiek umiał oceniać stan swojego zdrowia, prawidłowo interpretować różne dolegliwości i co najważniejsze, aby posługując się tą wiedzą umiał uprawiać strategię zdrowego stylu życia, planować i realizować różne przedsięwzięcia wyprzedzające chorobę, nie dopuszczać do zachorowań, przewidywać, wybiegać myślą w przeszłość, nie tylko unikać choroby, ale wspomagać zdrowie.

2.    Utrzymywanie sił obronnych w stałej gotowości.
Takie postępowanie opiera się na 4 zasadach:

 • Niedopuszczanie do zachowań, które mają bezpośredni wpływ na obniżenie bariery immunologicznej (lekomania, palenie papierosów, alkohol, narkotyki, itp.)
 • Postępowanie w sposób wzmacniający siły obronne (właściwe odżywianie, systematyczna aktywność fizyczna, hartowanie ciała, itp.)
 • Umiejętne postępowanie podczas różnych chorób i dolegliwości, by nie tylko nie spowodowały one niekorzystnych następstw, ale aby wykorzystać je dla wzmocnienia organizmu (leki, medycyna naturalna, itp.)
 • Pogłębianie umiejętności wykorzystania naszych sił psychicznych (autopsychoterapia)

3.    Nie nadużywanie leków
Podstawą tej zasady jest stosowanie leków tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne i to pod kontrolą lekarza.

4.    Utrzymywanie wszechstronnej aktywności fizycznej
Odpowiednio częsty i intensywny ruch pozwala na wzmocnienie organizmu i zachowanie właściwej tężyzny fizycznej i psychicznej.

5.    Prawidłowe odżywianie się
Należy stosować się tutaj do kilku prostych zasad:

 • Trzeba jeść tylko tyle, ile się zużywa
 • Maksymalne wyeliminowanie z diety tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi oraz produktów wysokoprzetworzonych, np. cukru, soli, białej mąki.
 • Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców
 • Ograniczenie spożycia potraw o wysokiej ilości cholesterolu

6.    Hartowanie się
Chodzi tutaj o świadome, planowe poddawanie swego ciała i psychiki różnego rodzaju bodźcom, czasem nawet ekstremalnym, by wzmocnić się, przygotować do sytuacji trudnych, uodpornić się na ekstremalne bodźce w sferach: fizycznej, psychicznej i społecznej.

7.    Rozwijanie umiejętności walki ze stresem
Polega to na umiejętności rozróżniania „dobrego” i „złego” stresu i stałego uczenia się sterowania swoimi reakcjami, ograniczanie i eliminowanie wpływu bodźców negatywnych, ale też na pełniejsze ich wykorzystanie. Mają tu zastosowanie wszelkie techniki psychoterapeutyczne, m.in. trening asertywności, umiejętność relaksacji i odreagowywania negatywnego stresu, także poprzez wysiłek fizyczny.

8.    Wyeliminowanie nałogów
Mamy tu na myśli  wszelkie działania mające na celu zachęcenie ludzi do pozostawania wolnym od nałogów i podejmowania wysiłku ich porzucenia.  Kluczem do sukcesu jest motywacja i wsparcie.

9.    Życzliwość dla innych
Jest to jeden z podstawowych wymiarów społecznego wymiaru zdrowia. Inaczej mówiąc, zdrowym społecznie jest ten, kto czyni dobro, jest życzliwym dla innych, zna wartość pojęć: tolerancja i kompromis i posługuje się nimi w praktyce, będąc jednocześnie asertywnym. Działanie w naszym Stowarzyszeniu jest bardzo dobrym sposobem na pielęgnowanie i rozwijanie tych cech.

10.    Zachowanie postawy copingowej
Coping to z ang. dawanie sobie rady w życiu. Jest to reguła zamykająca w sobie pozostałe.  Człowiek prowadzący zdrowy styl życia to taki, który jest o.k., życiowy optymista, odbierany przez innych jako człowiek sukcesu. Dzięki temu jest osobą atrakcyjną dla innych, posiadającą wielu przyjaciół. Jest mu po prostu łatwiej żyć.

Właśnie na krzewieniu tychże zasad wśród młodych ludzi, nie tylko członków PCK, powinna polegać promocja zdrowia w ruchu młodzieżowym PCK. Może zabrzmi to trochę banalnie, ale musimy zadbać o to, aby te zasady w pierwszej kolejności dotyczyły w praktyce nas, młodzieży PCK, mając odbicie w rzeczywistości.

Warto też przy realizacji zadań i pomysłów z tego zakresu korzystać ze środków i pomocy dorosłych pracowników i wolontariuszy PCK i innych organizacji zajmujących się tą problematyką, np. Sanepidu.

Należy jedynie pamiętać o tym, aby robić to wszystko w sposób atrakcyjny, aktywny i pełen humoru, czego na pewno Wam nie brakuje.

Wersja do druku

 • Na ratunek uśmiechom dzieci 2013-09-18

  Rusza akcja edukacyjno-profilaktyczna programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy"...czytaj więcej

 • Chronimy dziecięce uśmiechy 2013-07-10

  Polski Czerwony Krzyż wraz z firmą Wrigley Poland, producentem bezcukrowych gum do żucia Orbit, zainaugurował pilotażowy program edukacyjno-profilaktyczny pod hasłem „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Akcję merytorycznie wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.czytaj więcej

 • Pierwszy Dzień Finału XXI Olmpiady - smakowicie i kolorowo 2013-05-24

  Finał XXI Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia rozkręcony na dobre. Uroczyste powitanie, test i warsztaty kulinarne to główne punkty pierwszego dnia. Jest kolorowo i wesoło, wbrew chmurom na niebie....czytaj więcej

 • Kalorie nie każdemu zbędne 2013-03-19

  Wiosna to najlepszy czas, by pomyśleć o zrzuceniu dodatkowych kilogramów, które niezauważalnie przybyły nam w długie, zimowe wieczory. Jednak kalorie, które dla nas są całkowicie zbędne mogą się...czytaj więcej

 • Master Chef Juniorek czyli gotuj zdrowo i kolorowo 2013-03-05

  Nadwaga i otyłość to gwałtownie narastający problem zdrowia publicznego. Obecnie w Europie nadwagę ma jedno na czworo dzieci. Czynniki genetyczne nie są jedyną przyczyną otyłości...czytaj więcej

 • Dążmy do zera: zero nowych zakażeń. Zero dyskryminacji. Zero zgonów związanych z AIDS. 2012-11-26

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Aids. Tego dnia w Polsce jak i na całym świecie odbywają się różnego rodzaju konferencje, spotkania oraz happeningi z udziałem osób zakażonych HIV...czytaj więcej

 • Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka patronem Olimpiady 2012-11-12

  Polski Czerwony Krzyż nawiązał współpracę z Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka. W ramach wspólnych działań, Stowarzyszenie objęło patronatem XXI edycję Olimpiadę Promocji...czytaj więcej

 • Nie przyjmuj zaproszenia od nieznajomych! 2011-11-19

  Nowa akcja PCK zwraca uwagę na ryzyko zakażenia wirusem HIV przez kontakt seksualny z przypadkowo poznaną osobą. Nawyk zbyt łatwego zawierania znajomości w Internecie nie powinien przekładać się na prawdziwe życie, gdyż konsekwencje tego mogą być...czytaj więcej

 • XX Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2011-09-30

  Zapraszamy wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjanych wraz z nauczycielami do udziału w XX jubileuszowej edycji Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK...czytaj więcej

 • XIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2011-06-06

  Już po raz dziewiętnasty Polski Czerwony Krzyż przeprowadził Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowego Stylu Życia. W Olimpiadzie wzięło udział ponad 44 tysiące uczniów z 1 700 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 32 uczniów z szesnastu województw. czytaj więcej

 • Konkurs "Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby" 2011-01-31

  28.01.2011 r. w auli Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu odbył się etap rejonowy konkursu „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych...czytaj więcej