Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA

Dziel się uśmiechem

Promocja zdrowia » Dziel się uśmiechem »

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się Uśmiechem” (realizowany dawniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Jak jest

Aż 76% dzieci, które wzięły udział w czwartej edycji programu „Dziel się Uśmiechem”  ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na podstawie wyników bezpłatnych przeglądów stomatologicznych. Badaniami podczas czwartej edycji objętych zostało ponad 10 000 dzieci w wieku 5 – 13 lat na terenie pięciu województw: zachodniopomorskiego, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz opolskiego.  

Cały raport Ipsos można pobrać:


 Wyniki raportu Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 2 edycja

 Raport Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 1 edycja

Co robimy

Edukacja

W tej części programu uczestnicy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli i wolontariuszy PCK. Do Klubów Wiewiórka prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż w całej Polsce, trafiają materiały edukacyjne. Zostały one przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 5-9 lat oraz młodzieży w wieku 10-13 lat - dla młodszych dzieci został przygotowany zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki.

Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomaga w realizacji programu „Dziel się Uśmiechem” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej.

Podczas pierwszej edycji akcji edukacyjnej, która trwała od września 2013 do lutego 2014 r., nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w szkołach podstawowych - 47 000 dzieci dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać.

W drugiej edycji, która trwała od września 2014 do lutego 2015 r., PCK przeprowadził lekcje dla 92 000 dzieci.

W trzeciej edycji programu organizatorzy dotarli z przeglądami dentystycznymi do ponad 25 000 dzieci, a z lekcjami edukacyjnymi do blisko 250 000 uczniów.

W czwartej edycji, łączna liczba dzieci, które zostały objęte przeglądami dentystycznymi w ramach programu osiągnęła 35 000, a 350 000 uczniów wzięło udział w zajęciach edukacyjnych.

Wszystkie materiały edukacyjne można pobrać w formacie PDF:Ja i mój uśmiech (dla dzieci w klasach 4-6)

Propozycja zajęć dla nauczycieli i opiekunów

Kolorowanki

Profilaktyka

W ramach czterech edycji programu „Dziel się Uśmiechem”, które odbyły się w latach 2013 - 2017 r., nauczyciele i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili lekcje dla blisko 350 000 dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało ponad 35 000 dzieci w wieku 5-13 lat na terenie całej Polski. Przeprowadziliśmy przeglądy dentystyczne blisko 100 szkołach podstawowych. Akcję rozpoczęliśmy w tych województwach, gdzie poziom próchnicy był najwyższy w Polsce.

Po zapoznaniu się z wynikami przeglądów stomatologicznych w ramach programu „Dziel się Uśmiechem” jak najbardziej słuszne wydają się dalsze działania edukacyjno-profilaktyczne w kierunku budowania prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej wśród dzieci, a także dalsze zachęcanie ich do częstszych wizyt w gabinetach stomatologicznych.

Zobacz film - kliknij na poniższe zdjęcie: 

Chroń Dziecięce Uśmiechy

Kontekst

Jednym z pięciu strategicznych obszarów działalności Polskiego Czerwonego Krzyża jest promocja zdrowego stylu życia. Trafiamy z tym przesłaniem także do najmłodszych, między innymi poprzez Kluby Wiewiórka. Ich celem jest wykształcenie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nawyków dbałości o zdrowie. Jedną z podstaw działania klubów jest program "Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby", kolejnym są materiały opracowane w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”.  W całej Polsce działają 1072 Kluby Wiewiórka, skupiające ponad 27 tys. młodych odbiorców.

Członkiem Klubu Wiewiórka może być dziecko, które:
1.    Posiada własną szczoteczkę.
2.    Codziennie myje zęby rano i wieczorem.
3.    Dokonuje przeglądu zębów u lekarza dentysty w terminach określonych regulaminem klubu.
4.    Pije mleko, jada sery, owoce i jarzyny.

Pobierz regulamin

Materiały dla mediów

 

DZIEL SIĘ UŚMIECHEM

      

Czwartą edycję programu „Dziel się uśmiechem” honorowym patronatem objęli:

Patronaty honorowe

Patroni medialni czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”:

Patronaty medialne

Wersja do druku