Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa

Chroń Dziecięce Uśmiechy

Promocja zdrowia » Chroń Dziecięce Uśmiechy »

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Jak jest

Aż 73% dzieci z województw objętych drugą edycją programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na podstawie wyników bezpłatnych przeglądów stomatologicznych. Badaniami objętych zostało prawie 8 600 dzieci z pięciu województw.

Mimo iż wyniki raportu Ipsos są lepsze w porównaniu do tych z grupy województw, odwiedzonych w I edycji, wnioski są alarmujące i dowodzą, że próchnica w Polsce stanowi wciąż bardzo poważny problem.  

Cały raport Ipsos „Chroń Dziecięce Uśmiechy” można pobrać:


 Raport Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 2 edycja

  Wyniki raportu Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 2 edycja

 Raport Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 1 edycja

Co robimy

Edukacja

W tej części programu uczestnicy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli i wolontariuszy PCK. Do Klubów Wiewiórka prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż w całej Polsce, trafiają materiały edukacyjne „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Zostały one przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 6-9 lat oraz młodzieży w wieku 10-12 lat - dla młodszych dzieci został przygotowany zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki.

Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomaga w realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej.

Podczas pierwszej edycji akcji edukacyjnej, która trwała od września 2013 do lutego 2014 r., nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w szkołach podstawowych - 47 000 dzieci dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać.

W drugiej edycji, która trwała od września 2014 do lutego 2015 r., PCK przeprowadził lekcje dla 92 000 dzieci.

Wszystkie materiały edukacyjne można pobrać w formacie PDF:Ja i mój uśmiech (dla dzieci w klasach 4-6)

Propozycja zajęć dla nauczycieli i opiekunów

Kolorowanki


Profilaktyka

W ramach dwóch edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, które odbyły się w 2013 i 2014 r., nauczyciele i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili lekcje dla ponad 138 000 dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało 14 400 dzieci w wieku 6-12 lat na terenie 10 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. 

Podczas trzeciej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, która będzie trwać w okresie od września 2015 do lutego 2016 r., szkoły, w których działają Kluby Wiewiórka PCK oraz inne zainteresowane szkoły podstawowe, kontynuować będą lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Planujemy przeprowadzić zajęcia edukacyjne wśród kolejnych 100 000 dzieci. Do uczniów trafią materiały edukacyjne „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 6-9 lat („Ja i moje zęby”) oraz młodzieży w wieku 10-12 lat („Ja i mój uśmiech”). W trakcie ćwiczeń, gier i quizów dzieci będą zdobywały wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej. Przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej i Grupy LUX MED, w następnych 6 województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim i małopolskim, zostaną przeprowadzone bezpłatne przeglądy stomatologiczne wśród około 9 000 dzieci w wieku 6-12 lat.

 

Kontekst

Jednym z pięciu strategicznych obszarów działalności Polskiego Czerwonego Krzyża jest promocja zdrowego stylu życia. Trafiamy z tym przesłaniem także do najmłodszych, między innymi poprzez Kluby Wiewiórka. Ich celem jest wykształcenie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nawyków dbałości o zdrowie. Jedną z podstaw działania klubów jest program "Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby", kolejnym będą materiały opracowane w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.  W całej Polsce działają 1072 Kluby Wiewiórka, skupiające ponad 27 tys. młodych odbiorców.

Członkiem Klubu Wiewiórka może być dziecko, które:
1.    Posiada własną szczoteczkę.
2.    Codziennie myje zęby rano i wieczorem.
3.    Dokonuje przeglądu zębów u lekarza dentysty w terminach określonych regulaminem klubu.
4.    Pije mleko, jada sery, owoce i jarzyny.

 

Pobierz regulamin

Informacje powiązane

Materiały dla mediów

  • Wyniki raportu Ipsos Chroń Dziecięce Uśmiechy 2 edycja (PDF)
  • Informacja prasowa – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (PDF)
  • Kilka faktów które sprawią, że się uśmiechniesz (PDF)
  • FAQ (PDF, doc)
  • 80% dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę_ informacja prasowa _11032014 (PDF, doc)
  • Prawie 6000 przebadanych dzieci_informacja prasowa_26112013 (PDF, doc)

 

  

    

 

Wersja do druku