Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA

Chroń Dziecięce Uśmiechy

Promocja zdrowia » Chroń Dziecięce Uśmiechy »

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Grupą LUX MED, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Jak jest

Aż 76% dzieci, które wzięły udział w trzech edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” ma problemy z próchnicą – wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na podstawie wyników bezpłatnych przeglądów stomatologicznych. Badaniami objętych zostało ponad 25 000 dzieci w wieku 6 – 12 lat na terenie całej Polski.

Mimo iż wyniki raportu Ipsos są lepsze w porównaniu do tych z grupy województw, odwiedzonych w I edycji, wnioski są alarmujące i dowodzą, że próchnica w Polsce stanowi wciąż bardzo poważny problem.  

Cały raport Ipsos „Chroń Dziecięce Uśmiechy” można pobrać:


 Wyniki raportu Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 2 edycja

 Raport Ipsos "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - 1 edycja

Co robimy

Edukacja

W tej części programu uczestnicy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli i wolontariuszy PCK. Do Klubów Wiewiórka prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż w całej Polsce, trafiają materiały edukacyjne „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Zostały one przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 5-9 lat oraz młodzieży w wieku 10-13 lat - dla młodszych dzieci został przygotowany zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki.

Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomaga w realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej.

Podczas pierwszej edycji akcji edukacyjnej, która trwała od września 2013 do lutego 2014 r., nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w szkołach podstawowych - 47 000 dzieci dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby: jak często i jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać.

W drugiej edycji, która trwała od września 2014 do lutego 2015 r., PCK przeprowadził lekcje dla 92 000 dzieci.

W trzeciej edycji programu organizatorzy dotarli z przeglądami dentystycznymi do ponad 25 000 dzieci, a z lekcjami edukacyjnymi do blisko 250 000 uczniów.

Wszystkie materiały edukacyjne można pobrać w formacie PDF:Ja i mój uśmiech (dla dzieci w klasach 4-6)

Propozycja zajęć dla nauczycieli i opiekunów

Kolorowanki

Profilaktyka

W ramach trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, które odbyły się w latach 2013 - 2016 r., nauczyciele i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili lekcje dla blisko 250 000 dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Dodatkowo z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało ponad 25 000 dzieci w wieku 6-12 lat na terenie całej Polski. Przeprowadziliśmy przeglądy dentystyczne w 74 szkołach podstawowych. Akcję rozpoczęliśmy w tych województwach, gdzie poziom próchnicy był najwyższy w Polsce.

Po zapoznaniu się z wynikami przeglądów stomatologicznych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jak najbardziej słuszne wydają się dalsze działania edukacyjno-profilaktyczne w kierunku budowania prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej wśród dzieci, a także dalsze zachęcanie ich do częstszych wizyt w gabinetach stomatologicznych. Z tego też powodu Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami planują kolejną, czwartą już edycję programu.

Zobacz film - kliknij na poniższe zdjęcie: 

Chroń Dziecięce Uśmiechy

Kontekst

Jednym z pięciu strategicznych obszarów działalności Polskiego Czerwonego Krzyża jest promocja zdrowego stylu życia. Trafiamy z tym przesłaniem także do najmłodszych, między innymi poprzez Kluby Wiewiórka. Ich celem jest wykształcenie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nawyków dbałości o zdrowie. Jedną z podstaw działania klubów jest program "Super Wiewiórka - Przyjaciółka Oli i Kuby", kolejnym będą materiały opracowane w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.  W całej Polsce działają 1072 Kluby Wiewiórka, skupiające ponad 27 tys. młodych odbiorców.

Członkiem Klubu Wiewiórka może być dziecko, które:
1.    Posiada własną szczoteczkę.
2.    Codziennie myje zęby rano i wieczorem.
3.    Dokonuje przeglądu zębów u lekarza dentysty w terminach określonych regulaminem klubu.
4.    Pije mleko, jada sery, owoce i jarzyny.

Pobierz regulamin

Materiały dla mediów

  • Kilka faktów które sprawią, że się uśmiechniesz (PDF)
  • FAQ (PDF)
  • Plakat (PDF)
  • Instrukcja szczotkowania zębów (PDF)

      

 

 

Czwartą edycję programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” honorowym patronatem objęli:

 

Patroni medialni czwartej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”:

 

Wersja do druku