Polski English PCK na Facebook.com PCK w portalu nasza-klasa
  • SPRAWOZDANIA
  • APELE
  • OGŁOSZENIA
  • PRACA
  • przetargi
  • WYDAWNICTWA

Karta ICE - w nagłym wypadku!

W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dowodzie osobistym czy innych dokumentach, które nosimy w portfelu nie mamy numerów kontaktowych. Nieliczni mają je zapisane na kartce papieru lub w telefonie komórkowym. Jednak najlepszym nośnikiem takich informacji jest plastikowa, trwała karta ICE, na której można zapisać 3 numery do naszych najbliższych.

Skrót ICE (In Case of Emergency) oznacza „w nagłym wypadku”. Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych.

Posłuchaj naszego spotu radiowego

Niemal każdy  z nas znalazł się w sytuacji, która zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. W 2012r. na polskich drogach doszło do ponad  36 000 wypadków drogowych. Ucierpiało w nich ponad 45 000 osób. Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, Policji czy Straży Pożarnej na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan zdrowia (choroby, przebyte urazy lub leki, które bierze). Wypadki komunikacyjne, to nie jedyne zagrożenie. Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność, albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

Karta ICE zawiera zabezpieczone przed zniszczeniem pola, na których można zapisać imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do 3 osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Osoby podane do kontaktu powinny umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty.

Oprócz standardowych kart proponujemy również karty z podstawowymi grupami krwi: 0Rh+, 0Rh-, Arh+, ARh-, Brh+, Brh-, ABRh+, ABRh-. Karta zawiera informację o grupie krwi, natomiast nie zwalnia to lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją. 

Karty ICE dostępne są w niektórych oddziałach PCK w całym kraju. Stałą sprzedaż prowadzimy w e-sklepie na stronie internetowej www.pck.pl

Każdy z nas może samodzielnie wypełnić swoją kartę ICE. Koszt jednej karty standardowej lub z grupą krwi to 5 zł. 

Zapraszamy do zakupu specjalnych pakietów standardowych Kart ICE dla rodziny i znajomych: pakiet 5 szt. w cenie 22 zł i pakiet 10 szt. w cenie 35 zł. Koszty wysyłki kart są wliczone w ich cenę.

Informujemy, że istnieje również możliwość sprzedaży pakietów kart ICE dla firm z nadrukiem logotypu – ceny do uzgodnienia. Zastrzegamy możliwość odmowy współpracy ze względu na sprzeczność ze statutem PCK.

Karta nie jest potwierdzeniem grupy krwi z punktu widzenia polskiego lecznictwa. zawiera informację o grupie krwi, natomiast nie zwalnia to lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją. 


Patronem Honorowym kampanii jest Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Rekomendacja Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

 

Wersja do druku